Quantcast
Channel: Zpravodajství
Viewing all 37257 articles
Browse latest View live

Menší info

$
0
0
Ahoj!
Vím, že to tu zrovna moc nežije, ale...... už mám přednastaveno 15 článků na prosinec! A pak, že to u mě nežije... :D Alespoň budete jeden měsíc chodit sem na web s jistotou, že na Vás čeká něco hezkého a pravidelně...:).

Právě poslouchám Vltavu od Smetany. Ne, můj koníček není klasická hudba, ale je to domácí úkol. Musím ale uznat, že je tato skladba více než krásná.
Minulý víkend jsme nalezli pár potomků na SSR! Brzy napíšu, kteří to jsou.
Pořád Vám dlužím hromadu fotek z koní, ze živých i z modelových... V
V prosinci se naštěstí nebudu muset zaobírat chystáním článků, a tak se KONEČNĚ budu věnovat obíhání a navštěvování vašich webů :). Už se na to tolik těším! Nevěříte? Uvidíte! :)

Jinak kromě článků se můžete těšit i na něco extra, co se děje pouze jednou za rok. Jsou to Vánoce. Některé z Vás mi opravdu přirostli k srdci, a jsem si jistá, že já jsem alespoň jednomu člověku přirostla k srdci také :D. Zkrátka k tomu... Chtěla bych některým z Vás, kterých si nejvíce vážím, tady z toho okruhu sběratelek, poslat menší dáreček.
Doufám, že s nimi budete spokojeni! Podrobnější info dostanete mailem. Ale to až později.

To je asi vše, co bych chtěla říct-napsat. Jak se máte Vy?

Tady máte čtyři koníky. Ano! Jsou to zástupci plemene polski konik!

SEZNAM ČLÁNKŮ PRO MĚSÍC PROSINEC

$
0
0
Zdravím všechny návštěvníky webu ranche Sweet Success!
Přináším Vám potěšující zprávu! Jakou? :) Dovoluji si Vás upozornit, že PROSINEC bude na tomto webu pravděpodobně nejbarvitějším a nejzajímavějším měsícem, co se týče článků! Zahajuji totiž už, jubilejní druhý ročník přednastavování článků před Vánoci!
Můžete očekávat na každý den průměrně dva články, každý den něco jiného, aby si všichni přišli na své! Pořekadlo "více záleží na kvalitě, než-li na kvantitě" bude naplněno v obou smyslech! Hodně článků, propracovaných článků! :)

A co od Vás očekávám?
V tomto případě kvalitu, než-li kvantitu. Důvod, proč přednastavuji tolik článků různých druhů je vlastně výzkum. Každý si vyberte článek, který Vás zaujal a řádně a důkladně jej okomentujte. Naopak články, které Vás nebaví anebo Vás nějakým způsobem nezaujali, nechte tak, jak jsou. Takže rekapitulace: OČEKÁVÁM KVALITNÍ KOMENTÁŘE JEN U ČLÁNKŮ, KTERÉ VÁS BAVÍ, TY ČLÁNKY, KTERÉ VÁS NEZAUJALI NEKOMENTUJTE, KDYŽ NECHCETE.
Z mé strany stačí doufat, aby pro Vás těch zajímavějších článků bylo, co nejvíce. :)

Jak to bude probíhat?
Na konci tohoto článku, pod perexem, naleznete seznam všech článků, co jsou na prosinec přednastaveny. Je uveden pouze název a datum zveřejnění. Podrobnosti o článcích a články samy si nechávám jako překvapení pro Vás.
Každý den, jak jsem psala, bude tedy průměrně jeden až dva články. Můžete očekávat různé druhy článků, dokonce i takové, které tu ještě nebyly :). Pak samozřejmě klasiku - deníček ranche, novinky, fotky... a mimo jiné, u každých novenik nebo deníčku ranche očekávejte odpočítávání dnů do Vánoc! :).
Nevím, jak vy, ale moc se těším na prosinec :P. Ale jediná věc, která mě dost štve jsou fotky. Mám jich hodně v zásobě, ale nemůžu fotit nové, protože nemám foťák! :/ A s tím novým od mamky vůbec, ale vůbec neumím. Je to jen lehký kompakt, ale přizpůsobený pro focení interiéru, jako bytů, nemovitostí... prostě foťák pro realitní makléře a ne pro makro :(. Ale nebojte, nějak to zvládnu ^^..

Seznam článků...
Konečně je to tu! Seznam celkem --- článků, které jsou přednastaveny!

KLIK NA CČ!

1. prosinec
○ Zazimování koníků

2. prosinec
○ JO Černík - týden u koní - část 1 (pro připomenutí)
○ JO Černík - týden u koní - část 2

3. prosinec
○ Winter´s Shyness Design
○ Breyer Traditional HUNTING SET - Mé hodnocení

4. prosinec
○ North Light Horses - SCH, BH, PS... a nyní NL?

5. prosinec
○ Mix obrázků a fotek z netu
○ Den na RSS - 5.12.

6. prosinec
○ Cloudy po dlouhé době pod sedlem

7. prosinec
○ SAMUEL - než jej získal RSS

8. prosinec
○ Nový skvost na RSS - Champagne Rose

9. prosinec
○ Lady Moondance - rok po úrazu

10. prosinec
○ Pár fotek koní "od nás ze stáje"

11. prosinec
○ Vendyin první příspěvek do deníčku RSS. Již zítra!
12. prosinec
○ Den na RSS - 12.12.

13. prosinec
○ Barocko u nás na ranchy?

14. prosinec
○ Tréninkový den (BH-SM)

15. prosinec
○ WelcomeNewHorses Show - z pouhého názvu alba tradice!

16. prosinec
○ WNHS - přípravy
17. prosinec
○ 2. WELCOMENEWHORSES SHOW

18. prosinec
○ Něco z mých kreseb...

19. prosinec
○ Předvánoční bleskovka!

20. prosinec
○ Seznam dárků, které bych chtěla nalézt pod stromečkem :)

21. prosinec
○ Fotky z předvánočního ranche!

22. prosinec
○ Příjemné předvánoční shony!

23. prosinec
○ v tento den napíšu článek podle toho, co se bude dít

24. prosinec
○ Krásné prožití Vánočních svátků! :)



Nasny obnovila provoz Le Germaine!!

$
0
0
Jupí! Moje velice oblíbená stáj je po téměř dvou letech v provozu! Jsem za to moc ráda, našla jsem v útulné malé stáji s milou majitelkou velkou zálibu. Její sbírka je pestrá s nádhernými jmény. Fotky, které Nasny fotí jsou téměř dokonalé! A výrobky, co prodává v obchůdku za slušné ceny pro SCH i pro BH jsou tolik propracované a povedené!

Navštivte Nasny sami.... :)
Jen tak mimochodem, kdysi jsem psala mé hodnocení jejího ranche, které naleznete zde: http://ranch-gold-horseshue.blog.cz/1008/nasny-a-le-germaine Článek je psán poněkud jiným stylem, divím se, že jsem takto někdy v roce 2010 psala :D. Ale všechno je pravdivé!!

http://www.legermaine.wbs.cz/Novinky.html






FOTO by NASNY (www.legermaine.wbs.cz)

Zazimování koníků a ranche

$
0
0


Ahoj! Po dlouhé době Vás zdraví Stela! Na ranchy bylo od prázdnin mnoho práce... vyvrcholení jezdeckého sportu... takže mnoho práce se závody a nakonec přípravy na zimní režim. Samozřejmě také předvánoční přípravy. Už jsem dlouho nenapsala na náš ranchový web. Hned to jdu napravit a dnešní článek bude o vypořádání se zimním počasím...



Jelikož je celý personál ranche zdrcen bez fotoapáratu, abych tento článek udělala ještě zajímavějším, přidala jsem k němu ilustrace z netu a naše zimní fotky z minulého roku. Ale nezoufejte! Dostaneme foťák pod tromeček :).

DEKOVÁNÍ

Pár zim jsem s koníky už přečkala. Jako malá ve sportovní stáji, později na rodinném statku a posledních pár let na vlastním ranchy. Nasbírala jsem mnoho rad a zkušenností od ostatních koňáků. Když je chladno a chýlí se zima, určitě si představíte koně na pastvě s dekami. Mnoho lidí od koní však tvrdě prosazuje pobyt koně venku bez zimní deky. Koně, ještě před domestikací, snášeli kruté zimy bez pomoci člověka, chránila je před zimou kvalitní zimní srst. Zimní srst mají i dnešní koně, ale záleží na její kvalitě. Pokud má váš koník správnou výživu a zdravou výživu, přečká zimu pouze se zvýšeným přísunem krmiva, vitamíny a se svou zimní srstí. Výjimkou jsou koně s ostříhanou srstí a náchylná plemena. Sestřih srsti mají většinou sportovní koně kvůli většímu pohodlí při ježdění a estetice. To však vyžaduje nějakou tu zimní deku. Jak víte, na ranchy chováme i malé stádečko arabských plnokrevníků. Tito koňští elegáni jsou totiž z teplejší oblasti a jejich zimní srst není tak hustá jako jiných koní. Musí se proto dekovat. Deku je vhodné používat pro starší koně a mladá hříbata. Mimo zimních dek do výběhů a do stáje, budete určitě potřebovat odpocovací deku. Kůň po tréninku se zpotí a aby nenachladl, hned po odstrojení přes něj přehodíte tento druh deky, který pot odsaje a srst pak není mokrá.
Pěkný článek na téma dekování koní naleznete na webu konicci.cz, přímo zde: http://www.konicci.cz/clanky/chovatelstvi-90/kone-v-zime-ii-dekovani-koni-9185/


zdroj: google.cz/obrazky - koně v zimě

Od nás z ranche: Svoje vlastní koně nechávám především přírodní :). Takže pokud jsou koníci zdraví, chodí do výběhů bez dek. Ovšem to musí být suchá zima, klidně krutý mráz, ale nesmí být sychravé počasí. Teplota okolo nuly a vytrvalý déšť s větrem je pro koně zvláště nebezpečný. Výjimku samozřejmě tvoří koně ostříhaní a s nekvalitní zimní srstí. Ti potřebují deku i do boxu. Moje nelegračnější vzpomínka na zimní deku se uskutečnila ještě ve sportovní stáji, kde jsem se učila jezdit. Moje tehdejší pronajatá shetlanďanka Cherry nesnášela zimní pokrývky. Když jsme spolu jezdili i zimní parkurové sezony, musela mít rozsáhlý sestřih, takže i zimní deku do výběhu. Pamatuji si, že jsme museli vynaložit mnoho prostředků, abychom zimní deku na Cherrině hřbetě udrželi. Nespočet popruhů i řemínků však byl účinný a Cherry díky nim neprochladla. Koně ani poníka s podobným problémem jsem doposud nezažila ☺.

→ Cherryl´s Tears přezdívaná Cherry alias poník, na kterém jsem zahájila svou závdoní kariéru. Pořád na ní vzpomínám jako na parkurovou kolegini a přítelkyni do nepohody ☺.

→ Calypso, Šemík a Samuel na pastvině v první pořádné sněhové nadílce

PROČ SE SPORTOVNÍ KONĚ STŘÍHAJÍ NA ZIMU?

Myslím, že i tato otázka některým vrtá hlavou. Sportovním koním se stříhá srst z prostého důvodu. Aby se zabránilo přehřátí organismu při vykonávání pohybu. Koně si vytvářejíé teplo mimo zimní srsti i pohybem svalstva, kterého mají sportovní koně požehnaně. Zimní srst je kvalitní izolace, a takže by při sportovním výkonu a těžcích trénincích dělala spíše víc škody, než užitku. Na prostých vyjížďkách, kde se koně tolik nenamáhají se však chybějící zimní srst hodí, to vynahradí, tzv. bederní deky, které částečně nahradí izolaci tepla. Do výběhu se samozřejmě ostříhaným koním musí dát zimní deka, v nevytápěních stájích to platí totéž.

→ Bederní deka, na Belindě ☺
Od nás z ranche: Naše sporťáky většinou necháváme přes zimu odpočinout. Ti nejlepší však tvrdě pracují i v zimě, těm většinou provádíme celkový sestřih, a tak pobývají ve výběhu docela navlečení ☺. Zkoušeli jsme i metodu zamezování růstu zimní srsti předčasným dekováním už koncem léta, ale osvědčil se nám spíše střih. Svěřím Vám menší část tajemství. Na Vánoce k nám přijede sportovní klisna, která má také sestřih ☺.

VÝŽIVA V ZIMĚ

  • dostatečný a neustálý příjem kvalitní píce ( sena, pastvy),
  • zajistit pobyt koně ve volném prostoru, pokud možno v maximální míře a ve společnosti dalších koní,
  • zajistit dostatek pitné vody, minerálií a vitamínů,
  • u sportovních koní zajistit dostatečný přísun energie na výkon a regeneraci,
  • jadrné krmivo nebo koncentráty rozdělit alespoň do 3 dávek za den,
  • u starých a nemocných koní respektovat jejich handicap a umožnit jim důstojné podmínky k dožití a přizpůsobit k tomu jejich výživu a zátěž
  • a v neposlední řadě stát se pozorovatelem, abychom respektovali jejich vlastní svět, pohodu a přirozenost.
Toto jsou základní body pro výživu koní. Nesepsala jsem je já, nýbrž je našla na equichannel.cz . Myslím, že podle těchto bodů to pochopíte nejvíce :). Doplním, že koni by neměla scházet vláknina, sacharidy a tuky, které koni dodávají potřebnou energii. Stručně ještě dodám přehled krmiva, které jsou pro koně v zimním období vhodné: kvalitní luční seno, senáž, sláma, řepné řízky, oves, kukuřice, rýžové otruby, pšeničné otruby. Pokud to vezme obecně, určitě by mu neměly sházet tuky a oleje, bílkovina, minerály a vitemíny, voda a různé doplňky výživy.


→ řepné řízky pro koně, →zdroj

TRÉNINKY A VYJÍŽĎKY v zimě

S druhou polovinou listopadu také přicházejí první mrazíky a možná i sněhová pokrývka. Namrzlý povrch je snad největší strašák pro majitelé koní. Už ani nepočítám, kolik úrazů jsme na ranchy zažili díky námraze, nejen u koní. Při přecházení z různých míst dbáme zvýšenné opatrnosti a samotné členy jezdeckého klubu (většinou mladistvé a děti) nepouštíme samotné s koňmi ven. Výběhy a pastviny kontrolujeme, zda led neohrožuje jejich obyvatele a hlavní cesty v okolí ranche posypáváme solí a štěrkem. Vyjížďky jsou daleko opatrnější. Nepřítelem je taktéž chladný vzduch a sychravé počasí. Tréninky pořádáme většinou ve dvou krytých halách a občas na venkovní jízdárně s nemrznoucím povrchem. Údržba pastvin, výběhu ani areálu není právě jednoduchá. S členy jezdeckého oddílu shrabujeme sníh z hlavních cest, udržujeme venkovní žlaby na vodu a odstraňujeme rampouchy. Za tuto námahu však členy nejvíce těší odměna ve znamení vánoční výzdoby ranche :).
zdroj: http://www.katerinaresort.cz/galerie/zima-2010.html


→ Jedna z typických zimních vyjížděk, Pavla s Librettem

Od nás z ranche: Nejhorší zkušennost s námrazou jsem zažila na zimní vyjížďce, když jsem si s kamarádkou vyjela na zdánlivě krásnou zimní vyjížďku. Klus i cval se obešel bez jakýkolich potíží, byly jsme i přesto velice opatrné. Avšak největší nebezpečí na nás číhalo v naprosté banalitě. Při přechodu menší vozovky a následujícím mírném kopečku z vozovky na lesní cestu kůň mé přítelkyně uklouzl a i s ní se svalil přímo na rozhraní vozovky a lesní cesty. Pád vypadal opravdu hrozivě, naštěstí z toho oba vyvázli bez vážnějších zranění. Kůň po pádu se v pořádku pohyboval, díky šlachovkám měl na končetinách pouze oděrky a jeho jezdkyně vyvázla se zlomenou rukou. Dodnes si dělám obavy při přecházení silnic při námrazách a radši z koně sesednu.


→ Zima 2010, já se Scarlett


→ Šemík při zimních radovánkách


NA ZÁVĚR jsem pro Vás připravila menší zábavu, snad se Vám bude líbit, odpovědi pište do komentářů. Nejlepší dostane odměnu!! Ale nezpomeňte... opisování se někdy nevyplácí, obzvlášť tehdy, když ten, od koho opisujete nemá odpověď správnou!! :)

1. Big Red je přezdívka jakého slavného koně ?
  • Pharlap
  • Smarty Jones
  • Secretariat
2. Knapstrupper pochází z :
  • Dánska
  • Švédska
  • Lotyšska
  • 3. Marengo patřil :

    • Jiřímu z Poděbrad
    • Napoleonovi
    • Ferdinandu I.
  • 4. Bukefalos patřil Alexandru Velikému , jakého ale byl plemene ?

    • Arab
    • Berber
    • Achal Teke
  • 5. Rybí oko obvykle doplňuje jaký odznak na hlavě ?

    • Lucernu
    • Lysinu
    • Šňupku
  • 6. Český teplokrevník zlatého zbarvení je označitelný jako :

    • kůň Kinský
    • Chlumecký žluťák
    • Chebský teplokrevník
  • 7. Skratka PRE znamená :

    • Lusitano
    • Andalusan
    • Peruánský Paso


Poděkování Karče88 - bez tebe bych slohovku nenapsala!

$
0
0
Uf! Dnes jsem v 16:00 potkala na netu Káju aneb Karču88. Jsem jí za to opravdu moc, moc vděčná! Stále nevím, jak jí mám poděkovat, ale moc mi pomohla :). Psala jsem totiž slohovou práci. Nemám je moc ráda, ale když se do toho dostanu, nemůžu přestat. Kája mi celou dobu radila, pomáhala a s její pomocí jsem slohovku úspěšně napsala. Je, jak jinak, o koních. Je to tak trochu drama :). Ještě jednou bych Karče tímto způsobem chtěla poděkovat!
A Vás se ptám, si mojí slohovku přečíst? :D Není dlouhá, jen 350 slov a je o koních :).

JO Černík - týden u koní - část 1

$
0
0
Letos na začátku prázdnin jsem se vydala na dlouhou cestu z Chomutova do obce Újezdec, která se nachází mezi Litomyšlí a Vysokým Mýtem. V této příjemně poklidné vesničce Pardubického kraje, obklopene ze všech stran zlatavými poli, se nachází úžasné místečko plné hodných lidí a především koní. Je to rodinný statek Černík. Místo, kde stravím svůj třetí jezdecký tábor..


zdroj: www.jocernik.cz



Začnu pěkně od začátku..

Před třetí hodinou odpolední s mamkou zabočujeme směrem obec Újezdec. Po několika minutách projíždíme obcí a bohužel bloudíme. Nakonec nás navedl na místo určení jeden mladý, velmi příjemný a přátelský pán. Podal nám ruku a představil se jako Michal Černík. Pomohl mi se všemi těmi kufry a taškami (:D všechno věci na koně :D) a provedl nás stájemi. Koně byli nádherní, všichni byli upravení a měli přátelský pohled. Přes stáje a seník pokračujeme blátivou cestou ke třem chatkám, ubytování účastníků tábora. Velice mne překvapilo vybavení a celkový vzhled chatek. Vše nové, nepoškozené, snad ani netknuté. Záhy jsem se dozvěděla, že tento 1. turnus tábora je velká premiéra. Zatím tu nikdo nikdy nebydlel, chatky se prý dodělávaly ještě včera. Byl to příjemný pocit bydlet 6 dní v čistém a úplně novém, ale také zodpovědnost zanechat vše, jak bylo při prvním dni, vždyť všechny maléry teď budou na nás :). Po ukončení organizačních věcí jsem se seznámila se svými spolubydlejícími. Já a dvě holky jsme dorazili jako první, tudíž nás obrželi privilegiem zabydlet se v prostřední chatce pouze tři. Ve zbylých dvou chatkách se měly ubytovat čtyři lidé. Bezproblémově jsme se hned seznámily, padly jsme si do oka a po zbytek celého tábora jsme držely pospolu. Postupem času se k naší trojici přidala ještě jedna milovnice koní :). Zhruba po dvou dnech se však všichni bavili se všemi. Byly jsme velice super kolektiv.
Na první den nezapomenu. Bylo tak komické přihlížet Michalovi ukazujícímu nám všechny úkony ve stáji. Ano, mladý pán, který nás měl vždy na starosti, Michal, nám nabídl tykání :). Nezapomenu, jak jsme všichni měli nejistý výraz při ukázce míchání kukuřičného šrotu pro koně. Připadalo to na začátek vše tolik složitě :D. Vše bylo cizí a neznámé. Ale další den si to všichni natolik osvojili, že jsme se cítili jako v domácím prostředí. Tou skvělou atmosférou přispěli také velice přátelští lidé všude v okolí. Všichni byli tak milí, prostě pohoda..

(c) Koník!
(c) Koník!
(c) by Koník!


na cestě z pastvy.JPG

VYPRÁVĚNÍ Z DALŠÍCH DNŮ zase příště! :)
zahrada.JPG

JO Černík - týden u koní - část 2

$
0
0
Můj třetí jezdecký tábor mne oslnil zejména svou přátelskou a milou atmosférou. Nastal druhý den a na mě čekala první práce ve stáji a první ježdění :). Nás, účastníků, bylo celkem 9. Hned po prvním dni jsme si udělali o sobě jasno a ucelili jsme kolektiv. Ve všech pracích, ve stáji i mimo jsme si pomáhali a vše vypadalo dokonale, jak to ale bude s ježděním? :)
Gona


Budíček nás probudil v sedm hodin. Rychle obléct, hned do rajtek, obout holinky a šup do stájí, kde nám přidělí práce. První den práce je zvykací. Vlastně, všichni dělají všecko :D. Čeká nás vykydat devět boxů. Následně nanosit slámu a seno a každému koni přidělit dávku šrotu. Ze všeho nejdřív však musíme vyhnat koně na pastvu. Je to neuvěřitelně jednoduchý, přesto promyšlený plán :). Přímo ze stájí vede dvorem, kolem chatek a jízdárny stezka na pastvu. Stezka pro koně. Takže dvakrát denně se postupně sám vydá každý kůň z boxu a samovolně pokračuje celou stezkou až na pastvu. Vychytané, že? :) Vy jen otevřete dvířka boxu a dohlížíte, aby koník šel správnou cestou a nikam se cestou nezaběhl. Když jsou stáje prázdné, jde se na čištění. Je to zajímavé, ale všechny až do jednoho, nás všechny práce kolem koní, od kydání až k zametání stáje, bavily. Po velkém úklidu a snídani přišla další velice zajímavá a všemi vřele očekávaná událost. Dokonce společenská událost :). A to - cesta z pastvy domů, přesněji řečeno vyhánění koní z pastvy. Bylo to tak fascinující tím, že koně už věděli, že je jejich čas, a tak pomalu přikráčeli ke vratům pastvin. Tři lidé s dlouhýma bičema otevřou vrata pastvy a jdou před koňmi a usměrňují je až dolů ke stájím. Na dvoře se uvolní koníkům cesta a ti se, představte si, úplně sami odvedou do svého boxu, opět stačí pouze zavřít dvířka. Prostě dokonalost.
Když koníci přišli z pastvy, chvíli trvalo, než spořádají kukuřičný šrot a trochu sena. To je chvíle pro připravení čištění, postrojů a přidělení koní. Až koně sežerou šrot, jde se hřebelcovat, sedlat a uzdit a připravovat se na ježdění. Výstroj jezdců byla opravdu bezpečná - samozřejmě vhodné jezdecké oblečení a přilba, ale také nechyběl páteřní chránič, který nám byl zapůjčen!
Celý tento koloběh se opakoval dvakrát denně. Ráno a odpoledne. Takže další skvělá věc bylo ježdenní dvakrát denně!

--------------------------------------------------------------------------------------
A co, že vlastně na tom statku všechno mají?
Vše, na co si vzpomenete.. Od hospodářských zvířat jako čuníci, slepice, kozy, ovce, králíky přes psa a kočky a nakonec ke koním. co se týče koňských obyvatel, věkové rozpoložení bylo pestré. Celkem tu bydlí 13 koníků, dva soukromí. Dvě klisny se starají o svá právě 3měsíční hříbátka. Čtyři dvouletí koně se chystají na obsednutí. Jedna kobylka letos oslavila 20. rok. A ostatních 6 koní je v rozmezí 6 let až 12 let. Celé stádo je převážně složeno z Českých teplokrevníků, kteří mají v rodokmenu převážně krev A1/1 a Hannoverů. Najde se tam i napůl plnokrevná klisna :). Co se týče zbarvení, převládají ryzáci. Nejzajímavějšího zbarvení je isabella, což je klisna, která má právě hříbátko téhož zbarvení. dvouletý valach má velice zajímavé zbarvení, blíže neidentifikovatelné :). Něco jako růžovo-šedý tmavý grošák s černou hřívou :D. Hnědák je tam kupodivu pouze jeden. Dvacetiletá ryzka je specifická svými velkými světlými groši, také velice neobvyklými pro své zbarvení.

A abyste měli přehled a pro spestření, vyjmenuji Vám zde všechny koně:
Antea - víc než 10 let, zatím se na ní nejezdí kvůli hříběti, ryzka, s hříbětem
Avanta - 2letá klisna, ještě neobsednutá, zatím vranka s bílými chlupy, uvidíme, co se z ní ještě vyvine (zbarvením)
Galdamer - 2letý valach, ještě neobsednutý, výjimečně mazlivá povaha, vypadá to, podle skoků přes ohradu na talentovaného skokana
Gina + hříbě - cca 10 let, poslušná, mírná, mírně líná, sestra Gony, isabella, s hříbátkem
Golden - 4 letá, ježděná, ale zatím moc nezkušenná :), ryzka
Gona - 6 let, nejskvělejší kůň ve stáji podle jezdců, hodně oblíbená, ale zatím mladá, ryzka
Gueana "Dred" - cca 6 let, velká divoška, když byla hříbě, měla "dredy", proto se jí říká Dred :D, ryzka
Gvan - 3 letý, ještě neobsednutý, typický mlaďoch :), ryzák
Samuel - 3 letý, ještě neobsednutý, soukromý, šedo-růžový grošák s černou hřívou
Sindy - 20 let, mírná, poslušná, soukromá, ale jezdí se, ryzka
Žilli - cca 10 let, citlivá, mírně temperamentní, ale dokáže se splašit, já to potvrzuji :D, hnědka

Já jezdila převážně na Goně, kterou si vychvaluji. Vyzkoušela jsem hodnou Ginu a jednou jsem sedla na Žilli, myslím, že to bylo poprvé a naposled :D. Ale o tom jindy! :)
Ze dvora skrz stezkou k pastvinám na venkovní jízdárnu!
(c) by Koník!

http://zlatapodkova.rajce.idnes.cz/JO_Cernik_-_ja_a_Gona/

Breyer Traditional HUNTING SET - Mé hodnocení

$
0
0

BREYER TRADITIONAL HUNTING SET

ÚVODEM. Jako historicky první model, který kdy v článku zhodnotím, jsem si vybrala právě tento lovecký set koně se psem :). abych pravdu řekla, mě moc články tohoto typu nebaví, ale někoho jiného třeba ano, a tak dělám průzkum a mimo jiné také naplňuji rubriku ;).
O MODELU. Breyer tento set vyrobil za účelem seznámení sběratelů se staletou anglickou tradicí, tedy s honem na lišku. Po mnoho let se v Anglii šlechtila loveská plemenů psů a koní právě pro tuto činnost. Hon byla velká společenská událost. U nás v České republice jsou menší obdobou každoroční Hubertovy jízdy. Tyto jízdy spočívají v překonávání trasy s určitými přírodními překážkami, což při honu na lišku či na jelena absolvujete také. V dnešní době se však perforsní hony pořádají nadále a troufám si říci, že velká společenská událost je to dodnes. Pokud se chcete o perforsních honech dozvědět více, navštivte tuto stránku: http://cs.wikipedia.org/wiki/Parforsn%C3%AD_hon .
MŮJ NÁZOR. Miluji akční moldy a ještě více štíhlá jezdecká plemena. Tento model koně/klisny (zřejmě to bude ten typický "bezpohlavní" model :D) je dle mě vysoce realistický. Způsobuje to tělo v pohybu i propracované svalstvo a detaily. Zbarvení jsem blíže neidentifikovala, spíše hnědák, nežli tmavý vraník, ale ty tmavé nohy se mi na ryzáka nezdají a na hnědáka mi připadají zase moc světlé. I když nevím, o jaké zbarvení vlastně jde, přijde mi zajímavé. Vůbec není nudné. Kůň nemusí mít vždy odznak. Jednotvárnější zbarvení doplňuje geniální nápad - a to střih srsti. Moc se mi tento nápad líbí, je to neobvyklé. Model koně hodnotím více, než kladně. Opravdu se mi moc líbí. Jediné, co bych vytkla je neznámé plemeno. Nikde jsem nezjistila, jaké plemeno tento koník má reprezentovat. Určitě však nějaké lovecké.
Lovecký pejsek je stejně krásný jako koník. Je to typický zástupce loveckého plemene a svým moldem se skvěle hodí k moldu koníka. Taktéž se mi moc líbí.
Co se týče praktičnosti modelu koně - pro můj vkus je velice praktický. Koně sice musíte fotit pouze při cvalu, ale jezdkyni a postroji nic na hřbetě koně nebrání - např dlouhá hříva. Další, co oceňuji je také ocas - nemám ráda moldy, které mají ocásek bez mezery u nohy. Ani uzdečce nic nebrání. Jediné, co bych vytkla je kštice - čelenka uzdečky se pod kštici nedá vložit, protože je kštice těsně u hlavy, jestli víte, co myslím.
V ČÍSLECH.
Model koně:
○ Mold: 10/10
○ Zbarvení: 8/10
○ Celkový vzhled: 9/10
○Praktičnost: 10/10
Model psa:
○ Celkový vzhled: 10/10
CELKOVÉ HODNOCENÍ SETU: 9,4/10

TENTO BREYER SET JE MÝM FAVORITEM, V MÉM HODNOCENÍ OBSTÁL S 9,4 BODY Z DESETI MOŽNÝCH BODŮ.


Vánoční cukroví!

$
0
0
Dnes Bára věnovala celé odpoledne ne koním, ba pečení. Pečení vánočního cukroví!
Nepekla poprvé, v její rodině je to taková každoroční tradice :). Bára se rozhodla, že Susan a Kayle (mamka Susan) upeče linecké cukroví a vanilkové rohlíčky :). Pak se ještě chystá na vosí hnízda a plněné ořechy. Ty ale až někdy jindy. Várku lineckého a rohlíčků samozřejmě pečlivě schová (hlavně přes Suzi) a objeví se až na Štědrý den.
A ci vy? Už také doma pečete? Schováváte cukroví až do Vánoc nebo mlsáte celý prosinec? :P



Z hlediska fotografického... Příšerné. Teda spíš, mamky nový foťák je příšerný! Ten její původní byl úžasný, dokonalý, vždyť jste sami poznali, ale tenhle nový, spešl na interiéry je hrůza. Bez blesku to téměř fotit neumí a makro... ani neví, co to je. Ale dnes jsme s mamkou opravdu celé odpoledne cukroví pekly, a tak jsem si nemohla ujít nápad "Bára peče cukroví", a tak jsem to nějakým způsobem nafotila tímto foťákem. Rozhodovala jsem se mezi svým mobilem a mamky foťákem, no... tím foťákem je to asi lepší, ale stejně... MOC SE OMLIUVÁM ZA KVALITU, ALE JINAK TO NEŠLO...grrr :(

North Light Horses - SCH, BH, PS... a nyní NL?

$
0
0
Dovolte abych Vám představila modely koní s velkým M... Představuji Vám téměř dokonalé koníky s reálným vzhledem Breyer Horses, kouzlem Schleich a cenností Peter Stone.... NORTH LIGHT HORSES!!!



Tuto značku jsem objevila prostřednictvím Flicker.com, kde jsem našla u jisté uživatelky krásnou fotku ještě krásnějšího koně. Říkala jsem si, to není možné. Ani trochu se nepodobá Breyer ani Stone a dokonce se mi nezdál ani jako CM. Přečetla jsem si popisek u fotky - a co nečtu! V agličtině tam stálo: Toto je můj nejnovější koník od značky North Light... Co myslíte, že to se mnou udělalo? ☺ Ano, hned jsem si všude sháněla info a byla znovu v té nepopsatelné sběratelské euforii... Po čase jsem našla tento web: http://koko.eu/catalog/manufacturer_info.php/manufacturers_id/19 No to snad ne! Byl to ESHOP!! Škoda, že cizojazyčný, ale co bych měla čekat. Další mírně zdrcující fakt byla cena :D, ale ta se dala očekávat vysoká. Vlastně je to něco jako Peter Stone, cena pohybující se kolem 1000 Kč, ale výhodnější jsou v čem? Cena je psána v eurech, což znamená, že jsou sehnatelní v Evropě!! No není to brilantní zpráva?! Mně tak připadá... Třeba někoho z Vás přesvědčím a za pár měsíců si spolu něco objednáme a budeme jedni z prvních vlastníků NL v Čechách... ^^.. Ale to jsou spekulace do budoucna...
TEĎ HNED CHCI VĚDĚT VAŠE NÁZORY NA NORTH LIGHT HORSES V KOMENTÁŘÍCH!! :)




















→ Můj bože! Oni jsou snad i různé velikosti!!! :))))

Den na RSS - 5.12.

$
0
0


Deníček ze dne 4.12.2011
Píše Monika (ošetřovatelka a trenérka voltiže)

Zdravím Vás!
Byla jsem pověřena povinností napsat o včerejším dni na ranchy. Byl téměř skoro jako každý jiný.
Ráno jsem došla do stáje v sedm. Sešla jsem se tam s holkami, které měli právě na starosti krmení a ranní služby, ve kterých se pravidelně střídáme. Když jsem vešla dovnitř, Stela, Pavla, Joska a Lucka už kydali. Koně, kteří byli přes noc ve stáji si už užívali ranní pastvu. Popadla jsem vydle a kolečku a připojila se k ostatním. Po kydání a podestýlce jsme přivedli koně z pastvy i ty, kteří mají přes noc výběh, a nakrmili. Dále jsme zkontrolovali okolní výběhy a zanedlouho přišli první jezdci na ranní trénink skoků a westernu. Já jsem, jako obvykle, vylonžovala pár mladých koní. Po ranních trénincích už si ve stáji dělá každý sám, co potřebuje.
Po obědě jsem se věnovala vyjížďkám pro veřejnost a uspořádala dnešní tréninky mladých jezdců. Samotné tréninky vede Mirek. Ty dnešní proběhly jako obvykle. Přišli členi našeho JK, připravili si koně a odvedli do haly. Mirek jim prý dneska připravil menší parkur, jelikož je tato skupinka nadšenci do skákání. Mezitím Pavla, naše parkurová jezdkyně a trenérka, vyzkoušela Persyho v hale na skocích ve volnosti.
K večeru byl zahájen soukromý drezurní trénink. Dnes se konal ve třech lidech. Beata a Stela se svými koňmi a RSS koňmi a Mirek se přidal k nim.

→ Beata a její Beauty of Nature

→ Stela a RSS Libretto

→ Blue Irish Diamond, kterého, mimo Persyho, také vzala Pavla na skoky ve volnosti

→ Takto vypadají naše pastviny na podzim. Vše je takové zasmušilé a ponuré. Téměř všechny listy už opadaly, a tak krajina ztratila na pestrosti, což vůbec nepovzbuje dobrou náladu.

Mix obrázků a fotek z netu

$
0
0
Předem se omlouvám za různé formáty, ale některé fotky byly malého formátu a neukázat je Vám, by byl hřích!! :)
ENJOY IT! :P





Cloudy po dlouhé době pod sedlem

$
0
0
V neděli ráno se Bára vydala do stáje, kde na ni už čekala Susan. Holky vypustily koně na pastvu, vykydaly, pak koně přivedly z pastvy, nakrmily a počaly hřebelcovat. Susanina Mia se vyválela v čerstvém blátě po vytrvalém nočním dešti. Šemík (zatím pro Vás neodhalený nový Classic) byl naštěstí jakžtakž čistý. Bára vzala jako prvního Twinga. Ten jako vždy v boxe cestoval, takže jej nejprve uvázala. Jako poslední byl na řadě Cloudy. Klidně stál a požvykoval seno. Snad ani netušil, co ho dnes čeká. Bára jej pilně hřebelcem i hřbílkem promasírovala a vytřela mu srst jemným hadrem. Dále mu pro slavnostní událost vyčesala žíně a sestřihla špičku ocasu. Jako poslední důkladně vybrala kopyta a nechala Cloudyho uvázaného v boxe. Cestou odložila bedničku s čistícími potřebami a vešla do sedlovny. Včerejší večer Bára strávila nad čištěním a mazáním Cloudyho postroje, aby se na slavnostní den jen leskl ☺. Popadla uzdečku, vybrala podsedlovku a sejmula sedlo z držáku. Vydala se i s postrojem ke Cloudymu, ten pokojně stál v polospánku. Ostatní koně přežvykovali anebo vyhlíželi z boxů.
Bára přistoupila k hřebci, sundala ohlávku a vložila mu do huby udidlo. Ten pocit Cloudy zná, tak poslušně držel. Bára vytáhla kštici zpod čelenky udečky, zapnula řemínky, upravila martingal a otočila se pro sedlo. Nejprve však položila na hřbet bílou prošívanou podesdlovou dečku. Pak opatrněla položila sedlo na hřbet, s Cloudym to nic neudělalo. Bára protáhla podbřišník poutkami podsedlovky, pak martingalem a nazávěr připevnila k sedlu. Zkontrolovala celé sedlo, řemínky, přezky a vyšla z boxu. Během tří minut se Bára vrátila s helmou na hlavě, bezpečnostní vestou a se Susan. Suzi má za úkol vše zdokumentovat. Bohužel nestihla uždění ani sedlání.
Susan otevřela širší vstup do stáje a Bára vyvedla Cloudyho před stáj. Za těch pár minut, co strávila ve stáji se docela změnilo počasí. Nejhorší je vítr, který koně znervózňuje. Šlo se tedy na vnitřní halu. Hala je sice v rekonstrukci, ale je plně funkční.


Uvnitř haly Bára prošla dvě kolečka s Cloudym na ruce v kroku. Na lehké zahřátí. Poté si jej přivedla do středu, stáhla třemeny, nastavila přibližnou délku, utáhla podbřšník, upravila si svou výstroj a... nasedla!
Jak to všechno dopadlo můžete zjistit v rajčatovém albu! :)
Enjoy it! :)





SAMUEL - než jej získal RSS

$
0
0
Samuel se narodil v České republice. Jeho matka a otec vynikali ve westernových závodech a tak majitelé Samuela brzy začali obsedat. Když si vzpomeneme na jeho začátky pod sedlem, zaujmul zbarvením a poté i svým jezdeckým dovednostem. Avšak už od narození nebyl určen do sportu, spíše jako rekreační westernový koník a kůň do chovu. Původní majitele později trošku zamrzelo, že se malý Samuel "nemá" do závodů a proto jej brzy prodali jedné bohaté rodině. Dcera prostě řekla: Chci koně! - a tak dostala poslušného Samuela. Ze začátku se k němu chovala namyšleně, a povýšeně, jak už to u bohatých bývá, ale Samuel ji brzy naučil pokoře a stali se dobrým párem! Jezdili spolu na vyjížďky, pronajímali si jízdárny a účastnili se i hobby westernů. Z mladé slečny se za nedlouho stala studentka, která se nyní musela věnovat něčemu úplně jinému, než bezstarostnému cvalu dlouhými pláněmi. S nastávajícím a přibývajícím množství učení na vysoké škole ubýval čas na Samuela. A i když z toho Samuelova majitelka byla nešťastná a trhalo jí to srdce, rozhodla se Samovi najít jiný domov, věděla, že to bude pro něj to nejlepší. Následoval tedy další Samuelův prodej... Maminka jej umístila na koňský trh v Polsku, který právě probíhal, těžko se loučila i její dcera, ale správce trhu je ujistil, že koně dá pouze do dobrých rukou. A právě tam ho spatřila Stela Nováková, majitelka tehdejšího ranche Gold Horseshue a rozhodla se, že do takového přívětivého a výborně jezdecky zaučeného koně investuje, ale sama neměla peníze, takže si jej koupila za ranch, tudíž je Samuel ve vlastnictví ranche Sweet Success a dodnes projevuje svou přítulnou povahu jako kdysi své tehdejší majitelce, která se na něj jezdí několikrát do roka podívat.

Nový skvost na RSS - Champaign Rose

$
0
0
V říjnu k nám přijel nový kůň. Je ze soukromé části ranche - tedy pod Bárou Svobodovou, což znamená zkrátka část Breyer! :) Přijel překrásný welshský hřebec isabella zbarvení!! Jmenuje se Champagn Rose a právě začíná cross-country sportovní kariéru! Patří napůl Susan Moissyové a její mamce - Kayle Moissyové. Jezdit ho samozřejmě bude Suzi a reprezentovat náš ranch bude také s ním! Tento skvělý koník je už jejím druhým vlastním koněm. Hned po klisně Českého Sportovního Ponyho Blossom Be Mine.

Nyní se Šemík, jak mu říkáme, už téměř zaklimatizoval a začíná naplno trénink. Přináším Vám fotky z jeho příjezdu na ranch! Vím, jsou sice měsíc zpožděné, ale jsou! :D

ENJOY IT!

Welsh pony - ILUSTRAČNÍ FOTO!!!, zdroj google.cz/obrazky


Z hlediska modelového Vám prozradím, že je to můj asi nejcennější Breyer! Ách, mám z něj radost! Tuším, že už se nevyrábí, je ze staršího setu více koníků a je na úžasném moldu! Jen bych Vás o něco chtěla poprosit. Napište mi, kdo ví, jak se ten set BH Classic jmenuje, abych věděla, a aby to měl v profilu správně. Děkuji :).


Enjoy it! :)

Lady Moondance - rok po úrazu

$
0
0

Je to už rok a pár měsíců, co si Mona přihodila hrozivý úraz při skokovém tréninku. Při pádu za skokem si zlomila spěnkovou kost. Následovala náročná léčba, po které se Moondance pomalu zotavovala. Pro mne to byl jeden z nejhorších zážitků, který jsem kdy ve svém jezdeckém životě zažila. Mona je můj první kůň, se kterým jsem toho mnoho dokázala a odvažuji si říci, že tyto úspěchy už s žádným koněm nezopakuji. Už jsem nijak nechtěla svou milovanou kobylku ohrožovat, a tak byla zařazena již v deseti letech do předčasného koňského důchodu. Není to ale nic ponižujícího, jak označení "koňský důchod" beru ☺. S Monou pořád pracujeme pod sedlem - trénujeme kondici, jezdíme na dlouhé vyjížďky, využíváme halu. Jediné, co jsme vynechaly, jsou skoky. Moc mě mrzí, že už s Monou nemůžu jezdit parkurové soutěže, které ji tolik bavily, ale nechci o ní přijít opakovaným zraněním. Nyní se věnujeme přiježďování a prohlubování základům drezury. Kdo ví, třeba se v ní objeví drezurní talent a možná dosáhneme větších úspěchů, než na parkurech ☺.


Například takto trávíme nedělní odpoledne :)

Pár fotek koní "od nás ze stáje"

$
0
0
Když už jsem se rozepsala do deníčku, tak pokračuji dál.... :D
Na netu jsem našla pár opravdu povedených fotek koníků ze stáje, kam chodím jezdit. Je to takový mišmaš fotek. Ta stáj, kde jezdím patří soukromníkům, takže to není nějaká vůhví jaká velká komerční stáj :D. Dva manželé vlastní pět koní a tři koníky.. momentálně tam mají jednoho starokladrubáka na výcvik :). Tak to je místo, kam chodím za koňmi :).
Jak už určitě víte, jezdím na Lordovi nebo na Luckym. Lucky je však můj největší miláček :D. Je to kříženec chladnokrevníka a starokladrubáka. Je to trochu divoch po svojí mamince :D. To Lord je pravý opak je to starý dobrý líný belgický chladnokrevník :).. Ale neublíží ani mouše, mám ho ráda.. :* Twingo, to je ryzák ČT, to je bývalý parkurový odborník ;). Nyní už je mu ale přes dvanáct, je bohužel na jedno oko slepý, ale... nikdo na něj kromě pár vyvolených nesedne, protože se všemi jinými si dělá co chce, je to opravdu největší divoch ze stáje ;). Pak tam v poklidu žijí dva starší koníci - hřebec Norika Bubík, na kterém se už nejezdí, ale párkrát se mi to poštěstilo a Ferda - hnědák ČT, který je také starý a bohužel chromý na nohy. Ale je to největší mazel ze stáje ;). Mimo těchto velkých koní zde bydlí i tři shetlandští poníci - Míša, Lucka a Myška :). A momentálně je zde ustájen i mlaďoch Starokladrubáka - na výcvik. Ten je hrozně milý a mírumilovný! :)
To jsou všichni koně... ale čas od času se tam objeví nějaký nváček, buď soukromníků nebo jen "ozdravovně". Zažila jsem tam už Paint Horse, další Shetlandy a mimo jiné i Andaluského hřebce...:)
Tak jo, teď už k těm fotkám ;)...

Černý Lucky (můj miláček) a Bubík.
Bubík je slezský norik a Lucky je kříženec Starokladrubáka a neznámého chladnokrevníka.

Bubík v lese při přibližování dřeva.

Bubíček ♥

Ferda - starší koník, sice chromý na nohy, ale jinak nemá chybu :D. Hlavně čištění, kdy Vás ožužlá od hlavy až k patě ;D Navíc má stání přímo těsně vedle vchodu do stáje :D :D

Lucky

Poníci, které ve stáji také mají :).

Ferda (ještě při svém zdraví) a Bubík

Z koňského hřbetu. Lord!! :)

Ferda a Lucky

Luckýnek ♥

Twingo a Ferda si dávaí pusinku... x)

Lucky + Bubík

Svačina :)

LORD
Můj druhý miláček - Lord ♥ (belgický chlaďas) Tady s paní Mentovou, moc hodnou a milou majitelku stáje, která se mnou jezdí na vyjížďky :)

FERDA
Ferda

TWINGO
Twingo - ČT, nejdivočejší kůň ze stáje :D, vtip je v tom, že je slepý na levé oko. Na fotce s panem Mentem

BUBÍK
Bubík


To je aztím vše :). Fotky nejsou moje!! Jsou ze stájového webu .... http://hradecnakone.webnode.cz/
Určitě se podívejte.

Tuto stáj miluji, nevyměním ji a navždy mi na ní zůstane v ♥ vzpomínka!!! :)

Vendyin první příspěvek do deníčku RSS. Již zítra!

$
0
0
Ahoj!
Jmenuji se Vendy, určitě mě znáte. Jsem členkou Jezdeckého Klubu tohoto ranche. Mimo jiného, moje mamka tu pracuje. Jmenuje se Kateřina Hofmannová a je ošetřovatelkou koní a pomocnicí. Mám takovou radost, že mi Stela projevila důvěru a zítra tu uvidíte ode mě článek do deníčku ranche! Teprve dnes ráno jsem se to dozvěděla, Stela se mnou udělala rozhovor!

Já - fialově
Stela - modře

Ahoj Vendy. Nyní se tě na něco málo zeptám, aby tě návštěvníci našeho rančového webu trochu víc poznali. Budeš totiž psát do deníčku! Co na to říkáš?
Ahoj Stelo. Opravdu? Vážně? Ani nevíš, jak sem moc ráda! Stránky ranče pravidelně sleduju, moc mě baví!
Tak to jsem ráda, že se ti líbí. Za tím účelem byly vytvořeny. Určitě teda čteš i novinky a deníčky, abys byla informovaná. Takže něco málo o tom, jak deníček ranče vypadá, asi víš. Neboj, nebude to bůh ví, jak složitý. Už víš, nějak zhruba, o čem budeš psát?
Hmmm, určitě to bude o předešlém dnu.
To ano, ale zhruba tak o čem? Každej tady na ranči má rád něco jiného. Tak třeba já moc ráda popisuju tréninky a práci s koňmi. Mirek zase o neobyčejných událostech a myslím, že ty vymyslíš něco originálního. Máš přeci velkou fantazii!
Díky. No, ještě pořádně nevím. Ale jedno, co vím, je že budu celej popisovanej den pečlivě sledovat! Večer sednu k noutbuku a všechny nevšední události vylíčím. Něco z tréninků tam taky bude. Jé, já mám vlastně zítra trénink! Tak to se určitě rozepíšu o tom, jak to s Friscem šlo.
Tak to se na tvůj zápis do deníčku zajisté těším! Přeji, ať ti první trénink s Friscem vyjde a určitě jej nějakým způsobem zdokumentuj!

A bonus! K rozhovoru jsem přiložila nějaké fotky. Našla jsem je ve složce a víte, co je to za fotky? Jsou z mých začátků ježdění! Jezdím téměř rok, moc dlouho to není. Tyto fotky jsou z lonžování, z práce kolem koní...


Já na Merci, Mirek mě lonžuje.

Kavalety

Na konec - já, mamka a čumák Whisper Jazze, ten odjel v září na Ranch Gold Star.

Já a Sisi - nepovedená holubička.

památeční foto :D

Můj první skok! :D S Mamkou.

Tak je zatím všechno. Nashledanou zítra u deníčku!

Den na RSS - 12.12.

$
0
0
Ahoj! Konečně tedy píšu! Nastal můj den :D...

Aby se Vám můj deníček hezky četl, ročlenila jsem Vám jej a přidala pár fotek!
Přeji hezké čtení! :P

Zde máte mojí fotku. Je z letošního léta, když jsme byli v Liberci. Právě jedeme na vyjížďku a já zkouším nového koně - haflinga Rossignola.



RANNÍ POVINNOSTI
Dneska byl takový obyčejný den na ranchy. Ráno jsme se sešli ve stáji, abychom nakrmili koně a postarali se o ně. Dopoledně byly soukromé tréninky sportovních koní, což nemám ráda. Tolik bych se chtěla dívat! Ale to můžu jen na veřejných :(. No nic, tak jsem s holkama aspoň přehazovala seno na seníku, který je v druhém patře velké stáje s klisnami se hříbaty. Bylo to super! Menší bitva v seně! Naštěstí se to nikdo nedověděl, protože jsme to tam všechno následně uklidily. Samozřejmě jsme nedělaly rámus, kvůli hříbátkům. Po seně jsme trochu uklidily dole, u boxů s hříbaty a klisnami, daly jim nějakou mňamku a než bychom se naděly, byl čas jít domů na oběd.

PO OBĚDĚ
V půl druhé jsem musela dorazit do stáje, protože mě čekal trénink. Zezačátku jsem ten dnešní brala jako každý jiný, ale pak jsem si vzpomněla, že vlastně dneska poprvé pojedu na Friscovi! To je takový malý poník, neznámé plemene, který je přímo okopírovaný fríský kůň v mini verzi! :D Jmenuje se teda Didié, jenže my ve stáji si ho přejmenovali na Frisca - Frisko jako frís :D.


Takže nejdřív jsem zašla do klubové šatny, odemknula skříňku a převlíkla se. Popadla čištění, helmu, ochrannou vestu, bičík a jezdecká pérka s chapsami a utíkala do stáje. Tam už na mě čekaly holky. Chvilku jsme se škádlily jako každou neděli před tréninkem, odložily jsme si věci na lavičku a běžely za svými svěřenci. Monika, to je ošetřovatelka a voltižérka, na mě dohlížela, když jsem si připravovala Frisca, jelikož jsem to dělala poprvé (na Friscovi). Čištění proběhlo v pohodě, kopyta má ale těžší, než jiní školní koně! :D Uždění mi šlo, až na to, že trochu zvedal hlavu. Se sedláním musela pomoct Monika, protože má Frisco jiné sedlo, na kterém se moc často nejezdí. Když byl Frisco hotový a s ním i ostatní holky s jejich koňmi, Monika všechny zkontrolovala a to už přišel Mirek, náš trenér.

ÚŽA TRÉNINK!
O deset minut později, co jsme se rozhodovali, jestli to bude dneska s počasím spíš na jízdárnu nebo na venek, jsme se přecejen rozhodli, že půjdem do haly. Takže jsme přivedli koně dovnitř, na střed. Upravili třmeny, podbřišník a nasedli do sedla. Znáte to. Následuje zahřátí na volné oteži v kroku a jednoduché jízdárenské povely. Frisco byl zatím v pohodě, sice se mu vepředu, když byl první kůň, nechtělo. Pak nám Mirek postavil tři kavalety na střed a mi měli postupně klusat přez ně. Frisco byl trochu tvrdohlavý, přecijenom, nejsem příliš zkušenná jezdkyně, takže to asi vycítil, ale docela nám to šlo. Kavalety mě moc bavily, vím totiž, co bude následovat! :D Cval! Máme takový zahřívací rituál a po tom přijdou na řadu ty nejzábavnější chvíle! Já už cválám sama, ale je mám co zlepšovat. Kristýna, to je nejlepší jezdkyně z naší skupiny mladších jezdců, ta měla dneska velkého koně. Jela na Monocerusovi. To je takový bělouš, kříženec s chladnokrevníkem. Je to dobrý skokan, takže Týnu dneska čekalo skákání! Ale to až na konec. Nejdřív jsme každý po druhém zacválali jedno kolečko, co nejpomaleji. Já měla bohužel "nového" koně, a tak mi to Mirek nechtěl povolit. Ostatní cválali hezky, šlo jim to. Koně byli klidní, a tak mi Mirek řekl, že si zacválám u něj na kruhu. Super! Pomyslela jsem si. Frisco šel poslušně. Nejdřív jsem s ním prošla jeden velký kruh v kroku, pak kruh v lehkém klusu, Frosco byl v pohodě, a tak mi Mirek dovolil, abych nacválala. Nejdřív jsem udělala pár kroků v pracovním klusu a pak pobídla do cvalu! Frsico měl tak příjemný houpavý cval! Byla jsem docela nervózní, a tak jsem dělala pár chyb - třeba v sedu, ale hlavní bylo, že cválám - a celkem v pohodě - na Friscovi! Obcválali jsme tři kolečka a pak nás dokonce Mirek pochválil a zatleskaly i holky! Byl to úžasný trénink! Po cvalu už byl téměř konec. Přišlo na řadu Týnino skákání. My ostatní jsme se seřadili na střed jízdárny do řady, abychom nepřekážely. Mirek postavil u delší stěny malý křížek a odskokovou bariéeru. Kristýna zatím klusala přes kavalety. Pak jí Mirek radil, jak pojede. Hned na poprvé se povedlo! Monocerus je postarší zkušenný koník, takže poslouchal. Týna nejdřív šla krokem, pak naklusala a u bariéry pobídla ke skoku. Moník se přenes přes překážku a Týna ho zastavila. Výborně! Krásný skok. Pak to zkusila ještě dvakrát. Jednou zavadil Monocerus o břevno kvůli pozdějšímu odražení, jinak jim to šlo skvěle! Já bych si taky přála umět tak hezky jezdit!

Barocko u nás na ranchy?

$
0
0
Vzpomínáte si, jak v létě Suzi tolik toužila po barokní vyjížďce? Ta se nakonec uskutečnila, fotky jste také viděli, ale pro připomenutí: http://zlatapodkova.rajce.idnes.cz/Barokni_vyjizdka/ .


V tu dobu jsme měli obrovský problém se šaty. Nakonec jsme to chytře vyřešily prostřednictvím půjčovny staromódních šatů. Po uskutečnění barokního focení, se Susan být "Dámou v sedle" zalíbilo a pořád to se mnou prodiskutovávala. Došly jsme k závěru, že asi pořídíme dámské sedlo ☺. ,,Budou Vánoce," odbívala jsem Suziini časté dotazy na toto téma. Zavařila jsem si takovým způsobem, že Susan na sto procent počítá s dámským sedlem pod stromečkem. On to není zas tak špatný nápad...

Nyní k dnešním fotkám. Přichystala jsem Vám menší album se Suzan a ubrusem. Zní to bláznivě? Ještě bláznivěji to vypadá... avšak, zas tak špatné to není, jen se na módní přehlídku s názvem "Co vše se dá utvořit s kusem ubrusu" podívejte!

Enjoy it! ☺


Viewing all 37257 articles
Browse latest View live